S príchodom nového roka 2020, Cisco spustilo predaj novej platformy prepínačov rady 1000, ktorá predstavuje ideálne riešenie pre menšie podniky, vyžadujúce rýchlu expanziu platformy (horizontal stacking), jednoduchosť používania (manažment/konfigurácia cez Web GUI) a v neposlednom rade vysokú úroveň zabezpečenia (podpora 802.1X, SPAN, BPDU). Prepínače sú ideálne aj pre nasadenie mimo racku, pretože s výnimkou na 2 modely sú bezventilátorové (24 a 48-portové PoE). Všetky 8-portové modely majú kombinovaný uplink SFP/RJ45, pričom v jednom momente sa môže používať len jedna technológia. Zariadenia sa vyznačujú podporou PoE (niektoré modely dokonca aj PoE+), sieťový monitoring cez sFLOW, manažment, cez bluethoot, sú IP20 rated. Na zariadeniach je ako image použitý klasický IOS (nie IOS-XE).

Rada catalyst 1000 v súčastnosti obsahuje 38 modelov. 25 z nich sú tzv. fixed managed (niekedy označené aj ako fully managed) a 13 z nich sú smart managed. Modely fixed managed sa vyznačujú podporou manažmentu cez CLI alebo Web GUI a je možné ich dať do stacku, zatiaľ, čo smart managed sa manažujú len cez Webové rozhranie s názvom Cisco Configuration Professional. V súčasnosti vidíme obnovenie prepínacej platformy u Cisca, a teda fixed managed sa dajú výkonnostne a funkcionalitou prirovnať k prepínačom 2960-Plus. Smart managed je možné zrovnať s radou Catalyst 2960-L. Porovnanie s platformou 2960 si môžete pozrieť TU.

Čo sa týka funkcionalít v imagoch, tak fixed managed používajú LAN Base licencie a na niektoré SKU je možné zakúpiť DNA Essentials (hlavne funkcionality na automation a assurance). Smart managed používajú LAN Lite licencie a nie je možné dokúpiť u nich žiadny upgrade. Horizontal stacking je možný do počtu 8 switchov a nie je preňho vyhradený špeciálny port, ani nie je nutné dokupovať žiadny kit. Stack sa vytvorí cez uplinkové porty. Zariadenie sa hodí do IT infraštruktúry, kde sa počet užívateľov pohybuje v rozmedzí od 10 do 250.

Výhody platformy Catalyst 1000:

 • 8, 16, 24, 48-portové GE modely (niektoré s podporou PoE+).
 • PoE+ s podporou až 740W pre PoE.
 • SKU s kombinovanými uplinkami SFP/RJ45 s 1GE – 2 alebo 4 SFP portovými uplinkami, alebo 4 SFP portovými 10GE fixnými uplinkami.
 • Podpora horizontal stackingu s manažmentom stacku cez single IP. Nové zariadenia sa automaticky pripoja do stacku. Celý stack zdieľa jednu konfiguráciu a stacking je možný len na modeloch s 10G SFP+ uplinkom!
 • Boot time menší ako 1 minúta.
 • Podpora statického routovania a RIP protokolu.
 • Podpora tzv. trusthworthy riešenia s garanciou, že zariadenie obsahuje len HW a SW od Cisca a pri preprave k zákazníkovi nebolo úmyselne upravené.
 • Nástroj CCP ponúka monitorovanie štatistík na jednom dashboarde, s jednoduchými nástrojmi na diagnostiku.
 • Podpora IEEE 802.3az, ktorá šetrí energiu, keď sa na linke nič neprenáša.
 • Perpetuálne PoE, kedy zariadenia pripojené na prepínač zostanú napájané aj keď sa prepínač reštartuje.
 • Podpora 802.1X s funkciou NEAT, ktorá rozšíri identifikáciu mimo servisnej miestnosti, napr. pre konferenčné miestnosti.
 • Manažment cez USB, RJ45 alebo cez externý bluethooth adaptér. 

Technické parametre

Platforma ponúka široké výkonové spektrum. Prepínacia kapacita sa pohybuje od 20 Gbps až po 176 Gbps u najvýkonnejšieho modelu s 10GE uplinkom. Maximálny počet aktívnych VLAN na prepínačoch sa zastavil na čísle 256. Všetky modely disponujú technológiou Dying Gasp. Na zariadeniach sa nachádza aj port USB typ A, ktorý je možné použiť na uloženie dát. Všetky modely sú osadené procesorom ARM v7 800 MHz a disponujú 512MB operačnej pamäte.

Ako tomu bolo aj u iných Catalyst modelov, na konfiguráciu a monitoring je možné využiť platformu CCP (Cisco Configuration Professional), ktorá je dostupná cez WEB UI. Poskytuje dnes už rozšírené a známe funkcionality ako Zero Day Provisioning, nástroje na analýzu a riešenie problémov v sieti a samozrejme plnohodnotné nastavenie konfigurácie.

Ako už bolo spomenuté vyššie, prednosťou celej rady je podpora stackingu. Stack je možné realizovať až pre 8 prepínačov a pri použití plného počtu ôsmych 48-portových prepínačov, bude celý stack obsahovať až 384 portov, ktoré sú všetky GE. 

Priepustnosť stacku je na úrovni 40 Gbps. Ako už bolo spomenuté vyššie, stacking sa dá realizovať len na modeloch, ktoré disponujú 10G SFP+ uplinkami. Všetky porty na zariadeniach sú fixné a nedajú sa rozšíriť pomocou externých modulov (to isté platí aj o uplinkoch). Nachádza sa aj možnosť využiť L3 routing, a to konkrétne protokol RIP alebo zadefinovať statické cesty. Z pohľadu napájania majú modely vstavaný napájací zdroj, okrem PoE+ modelov, ktorí ho majú externý.

Graf vyššie ukazuje často vyžadované funkcie a ponúka rýchly prehľad funkcií pri orientovaní sa v platforme. Z príslušenstva je možné objednať nasledujúce produkty:

Technická podpora a služby

Na každý prepínač Catalyst 1000, Cisco ponúka predĺženú limitovanú doživotnú záruku (E-LLW), ktorá okrem štandardných služieb navyše pridáva doručenie náhradného hardawaru na druhý deň a po dobu 90 dní možnosť otvoriť ticket na technickej podpore TAC s riešením 8×5. Záruka sa vzťahuje aj na sťahovanie softwéru (imagov). 

K prepínaču je možné objednať aj balíčky, ktoré zahŕňajú rozšírenú starostlivosť a služby:

 • Cisco Smart Net Total Care® Service
 • Cisco Smart Foundation Service
 • Cisco Smart Care Service
 • Cisco SP Base Service
 • Cisco Focused Technical Support Services

Všetky balíčky poskytujú neobmedzený prístup na technickú podporu TAC, taktiež zahŕňajú softwarové updaty v rámci zakúpenej licencie. Odlišnosti sú v dobe dodania HW pri reklamácii a rovnako v dobe vyriešenia TAC ticketu alebo proaktívnom monitoringu či pridelenom technikovi na pomoc s konfiguráciou. Z minulosti najpredávanješia podpora je Cisco Smart Net Total Care® Service, kedy je možné si objednať výmenu HW s doručením na pobočku v nasledujúci pracovný deň, 8x5x4, 24x7x4 alebo 24x7x2. Samozrejmosťou je aj prístup k inštruktážnym Cisco materiálom a nástrojom. Oficiálny datasheet je dostupný TU.

Zariadenia je možné si nakonfigurovať už aj v CCW, pričom platforma začína s SKU: C1000. Tak smelo do toho!